O perlatorach
Woda jest bardzo ważnym surowcem, także w sensie dosłownym. Z roku na rok ceny rosną, najgorzej jest w miastach, gdzie ciepła woda jest wyjątkowo droga. Wiadomo, że ludzie przecież nie przestaną się myć. Można wybrać prysznic, ale sprawdzajmy co jakiś czas stan baterii - duża ilość kamienia spowoduje, że wody poleci z prysznica mniej, co nie znaczy, że zużyjemy jej mniej. Warto także zwrócić uwagę na to, czy nasza słuchawka (lub bateria do wanny) ma perlator. Dzięki niemu ciśnienie wody będzie wysokie, ale poleci jej mniej. Dużo wody marnujemy, czekając aż poleci nam ciepła. Niestety, w większości wypadków nie można nic na to poradzić.
Polski problem - deficyt wody
Woda - najważniejsza substancja na świecie. Bez wody nie istniałoby życie na naszej planecie. Z punktu widzenia biochemicznego jest niezwykle ciekawym obiektem badania, bo ma wyjątkowe właściwości. Wszyscy zdajemy sobie sprawę, jak woda jest ważna, jednak czy nie zapominamy o tym w naszym codziennym życiu?
Polska jest jest krajem deficytu wody. Z powodu osuszania terenów podmokłych, wycinania drzew, nic jej nie kumuluje. Sytuacja jest zła - nasze wodne zasoby są jednymi z najniższych w Europie i porównywalne z zasobami Egiptu.
Przydomowa oczyszczalnia ścieków - definicja
Przydomowa oczyszczalnia ścieków ? to zespół urządzeń służących do neutralizacji ścieków wytwarzanych w domu lub małym zgrupowaniu domów.
Warunkiem prawidłowej eksploatacji przydomowej oczyszczalni jest jej umiejętna obsługa, polegająca na następujących czynnościach: okresowa kontrola składu odpływu, ewentualnie indeksu osadu czynnego, odpowiednia regulacja natlenienia i uzupełnianie kultur mikroorganizmów, usuwania osadu i kożucha z osadnika raz w roku lub po wypełnieniu osadnika osadem do połowy.
Źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Przydomowa_oczyszczalnia_%C5%9Bciek%C3%B3w
Oszczędzanie wody - kilka porad
Płacisz wysokie rachunki za wodę i zastanawiasz się, czy możesz jakoś oszczędzić? Jest kilka łatwych sposobów.
Tylko jeśli zużycie wody wydaje ci się podejrzanie duże, skontroluj czy gdzieś ona "nie ucieka" bokiem, lub czy ktoś jej... "nie pożycza". Zdarza się również, że rachunek jest błędnie naliczony przez przedsiębiorstwo wodociągowe.
Ale jeśli wszystkie instalacje działają prawidłowo, to trzeba jeszcze skontrolować kilka rzeczy.
Najwięcej wody zużywa toaleta. Skontroluj, czy posiadasz oszczędną spłuczkę, czy też może woda ucieka do muszli cały czas? To dość często się niestety zdarza. Mechanizm spłuczki nie jest zbyt drogi, można go założyć samodzielnie. W najgorszym razie, trzeba niestety kupić sobie nowy sanitariat.
Ważna jest także sprawność i energooszczędność urządzeń AGD - pralki i zmywarki. Dobra sprzęt zużywa zauważalnie mniej wody, niż poszłoby przy ręcznym zmywaniu. Pralka powinna mieć automatykę ważenia, dzięki czemu dopasuje ilość wody do ilości prania.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz